Микози на ходилата
Статии за ортопедични стелки и обувки, полезни съвети за крака и хигиена
Микози на ходилата или проблеми с гъбички по краката
Микоза обикновено се появява на кожата между пръстите на краката, но могат да се появят и навсякъде по ходилата и могат да се развиват и по ноктите на краката.
Микоза или гъбички е гъбична инфекция на кожата и ноктите, обикновено започва да се развива по кожата между пръстите на краката. Когато инфекцията се разпространи и по ноктите на краката, те стават дебели и се изкривяват.
Гъбичките са организми (tinea pedis), както мухъла и плесените и растат най-добре в условия, които са влажни. Бактериалните инфекции се развиват като вторична инфекция, която влошава симптомите на заболяването и го прави по-трудно да се излекува. Гъбичната инфекция по ноктите е едина от най-трудните за лечение.
Най- често инфектирането с микоза става от други хора, които са ходили боси по подовете, използването на общи чехли или от подове, които са влажни или мокри (напр. в плувни басейни и общ санитарен възел, мокри помещения и бани). Микозата се разпространява много по-често при хора, които са склонни към обилно потене на краката. Микозата лесно се разпространява чрез споделяне с други хора, обувки и лични вещи, като кърпи и чорапи, аксесоари за крака и обувки.
Микозата или гъбичките могат също така да разпространяват и по други части на тялото, особено в зоната на слабините и подмишниците, за разяването също става по контактен начин.
Симптомите включват:
* На кожата:
- Загрубяване, напукване и лющене на кожата
- В някои случаи и подсичане и кървене
- Сърбеж
- Парене
* На пръсти нокти:
- Промяна в цвета (жълти или кафяви)
- Одебеляване и изкривяване на нокътната плочка
- Лоша миризма
- Крехки, нацепени и груби нокти
- Побеляване в определени зони на нокътната плочка
Лична хигиена и грижи при микози (гъбички):
Мийте краката си най-малко веднъж на ден със сапун и топла вода. Старателно изсушавайте цялото ходило, включително и зоната между пръстите. Ежедневно сменяйте чорапите. Използвайте чорапи от чист памук, защото те най- добре поемат влагата и незапарват. Винаги, когато имате възможност излагайте краката на въздух за кратки периоди от време през целия ден (важно е да не се ходи бос). Носете сандали с отворени пръсти на краката, когато е възможно.
Има най-различни продукти на пазара, които може да се използват за хигиена и лечение на гъбички. Важно е да се знае, че гъбичните инфекции са много упорити и е необходимо поне 2 седмици след отшумяване на симпромите да продължавата да изпозвате продукта с който се лекувате или този период е различен в зависимост от лекарското предписание и препоръките на производителя. След завършване на цикъла от лечение използвайте продукти, които ще ви пазят от повторно инфектиране. Това е част от личната ви хигиена. Лицето и зъбите не са по- маловажни от краката (тях също ги използваме всеки ден).
Ако не успеете да отстраните инфекцията с козметични средства, задължително се обърнете към лекар (дерматолог), защото има противо- гъбични лекарствени средства, които могат да решат проблема ви.
Профилактика:
- Носете сандали или обувки, когато ходи по влажни или мокри подове
- Не използвайте чужди обувки или лични, като и кърпи и аксесоари за крака и обувки
- Носете чорапи от абсорбиращи материали (най- подходящи са от памук)
- Сменяйте чорапите често, ако ви се потят краката
- Избирайте обувки, които осигуряват циркулация на въздуха
- Пазете краката си чисти и сухи, използвайте пудра за крака и други видове козметика, които предпазват караката и обувките от повторно инфектиране
- Почиствайте обувките си често, като изпозвате подходящи продукти против микози
